Akkor beszélhetünk jövőről, ha az építkezés két vetülete, a közösségi értékek meg- és újrateremtése, valamint az anyagi világban való építkezés szerencsésen találkozik – hangsúlyozta Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum parkudvarának avató ünnepségén Kelemen Hunor.
Kedden délután ülésezett az RMDSZ Szatmár megyei szervezetének legnagyobb döntéshozó testülete, a megyei küldöttgyűlés (MKGY). A gyűlésen minden RMDSZ tagszervezet küldöttei képviseltetik magukat kiegészülve a tisztségben lévő politikusokkal, a nőszervezet és az megyei ifjúsági tanács küldötteivel. Pataki Csaba újabb négy évre kapott bizalmat.
Tekintettel arra, hogy az elmúlt időszakban félretájékoztatás történt az erdélyi magyar médiában és lejárató kampány indult el Kereskényi Gábor személye ellen, az alábbiakban szeretnénk néhány pontosítással élni a kialakult helyzet kapcsán.
„Szatmár megyében három időszakos határátkelőhely van: a Szárazberek-Garbolc, a Nagypeleske-Zajta és Szaniszló-Ömböly átkelők. Románia és Magyarország külügyminiszterei megegyeztek abban, hogy a határszakaszon található tíz ideiglenes átkelőből kettőt állandósítanak. A szatmáriak azt szeretnék, hogy az egyik határátkelő Szatmár megyében nyíljon, hiszen az új átkelő akár 120 kilométerrel is lerövidítheti az utazási távolságot a nemzetközi autópálya-hálózat felé, emellett 17, eddig hátrányos helyzetben levő, elzárt falu életének is új lendületet adna. Az új határátkelő legkevesebb 40 ezer ember életét befolyásolná pozitívan” – fogalmazott Magyar Lóránd, az RDMSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője október 31-én a parlament alsóházának plénuma előtt politikai nyilatkozatában. A képviselő hangsúlyozta, hogy a cél az lenne, hogy a Szatmár megyei három, csak hétvégén működő határátkelőből egyet állandósítsanak a hatóságok, hiszen egy állandó román-magyar határátkelőhely megnyitása felszabadítaná a Pete-Csengersima átkelőhelyet.
„Nagyon fontos, hogy megtaláljuk azokat a lehetőségeket, értékesítési formákat, ahol a romániai és azon belül az erdélyi magyar gazdaságokat tudjuk hasznosítani és reflektorfénybe helyezni. Az éves rendszerességgel megszervezett IndAgra nemzetközi mezőgazdasági kiállítás kiváló alkalom arra, hogy bemutassuk mezőgazdaságunkat. Arra kell törekednünk, hogy megoldást találjunk a túlzott mezőgazdasági gabona exportra, hiszen Románia az elsők között van e tekintetében, míg az élelmiszer import sokkal magasabb az európai átlagnál. Éppen ezért nagyobb hangsúlyt kell fektetni az állattenyésztésre, és ezáltal csökkenteni a gabonaexportot és növelni a Romániában előállított élelmiszer mennyiséget” – mutatott rá Magyar Lóránd Bálint, az RMDSZ Szatmár megyei képviselője, a parlament alsóházának, mezőgazdasági bizottságának tagja az október 25-28 között szervezett nemzetközi kiállításon Bukarestben.
A IV. Tasnádi Magyar Napokon vett részt hétvégén Turos Lóránd szenátor, ahol ünnepi beszédében hangsúlyozta: „kultúránk és hagyományaink megmutatása által az értékeink iránti nyitottságra és toleranciára biztathatjuk a velünk élő többségi társadalmat.”
„Az elmúlt két hónapban Szatmár megyében egy olyan adatgyűjtési folyamatot indítottunk be, amely segítségével hozzájárulnánk mezőgazdasági, gazdasági, turisztikai és kulturális szempontból egy átfogóbb és hosszútávon használhatóbb vidékfejlesztési stratégia kidolgozásához. Erre azért van szükség, hogy felmérjük, melyek az erős és gyenge pontjai a megyének, illetve milyen problémákra kell a törvényhozás során megoldást találnunk, valamint melyek azok a települések, ahol szakmai tanácsadásra, és más erőforrásokra van szükség a pályázati lehetőségek kiaknázása céljából. Éppen ezért indítottuk el az Erős vidéket, fejlődő falvakat! című konzultációt, hogy felmérjük, milyen jellegű támogatással tudunk hozzájárulni önkormányzataink jobb működéséhez, mire van szükség annak érdekében, hogy élhetőbbé tegyük a vidéket” – ismertette Magyar Lóránd, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője a parlamenti szünet alatt elkezdett munkának részleteit. A törvényhozó kifejtette, a Szövetség célja a helyi igényekre épített, alulról fölfelé építkező fejlesztési stratégia kidolgozása, valamint az RMDSZ választási programjában már megfogalmazottak gyakorlatba ültetése.
„Nemcsak szakemberként, de vásárlóként is megdöbbent minden egyes alkalommal a tény, hogy van spanyol eper, törökparadicsom, egyiptomi burgonya és görögországi dinnye a boltokban, míg a hazai termékek kiszorultak szinte minden romániai szupermarketből az árverseny miatt. A gazdákkal és a kistérségi társulásokkal együtt azon dolgozunk, hogy a Vidékfejlesztési Alapból egy tekintélyesebb összeget hozzunk le a helyben készült termékek népszerűsítésére, és ezzel együtt a Szatmári termék brandjének köztudatba való bevezetésére. Meg kell mutatnunk, hogy vannak helyi termékek, amelyek nemhogy felveszik a versenyt a külföldiekkel, de minőségben sokszor le is győzik azokat” –fogalmazott Magyar Lóránd, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője, a képviselőház mezőgazdasági bizottságának tagja. A mezőgazdasági szakpolitikus kifejtette: Szatmár megyében kiemelt figyelmet szeretnének fordítani a helyben megtermelt termékekre, illetve ezek jobb forgalmazására, azonban erre csak a termelők összefogása mentén van lehetőség.
Aki iskolákat, közösségi tereket épít, nem elvándorolni készül, hanem itthon szeretné családja és gyermekeinek a jövőjét megalapozni – hangsúlyozta Kelemen Hunor szövetségi elnök augusztus 21-én, hétfőn Szatmárnémetiben, a Studium Orvosi és Művészi Szolgálati Lakások épületegyüttesének avatóján. Az RMDSZ elnöke az ünnepi épületavatón azt kívánta: „mindig teltház és sok bicikli legyen, kisautó és gyermekzsivaj, hiszen így biztosak lehetünk majd abban, hogy a jövőért tettük mindazt, amit elvégeztünk.”
Az RMDSZ Szatmár megyei törvényhozói félévértékelő sajtótájékoztató keretében mérlegelték az elmúlt parlamenti ülésszakban elindított kezdeményezéseket és elért eredményeket. Erdei-Dolóczki István és Magyar Lóránd képviselők, valamint Turos Lóránd szenátor július 7-én, pénteken számoltak be az elmúlt félév munkájáról és a Szatmár megyeieket leginkább érintő változásokról.
Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti RMDSZ-es polgármestere június 14-én tartott sajtótájékoztatóján az új bérezési törvényt követő lehetőségekről és változósokról nyilatkozott, továbbá a városban zajló útfeljavításokkal kapcsán elmondta, az elsődleges célkitűzés a város Újközpontjának modernizálása.
A Szövetség a társadalom minden területére kiterjedő javaslatcsomagot alkotott meg, legyen szó gazdaságról, oktatásról, infrastruktúráról, vidékfejlesztésről, szociális kérdésekről, vagy akár családtámogatásról – hangzott el tegnap délután azon a sajtótájékoztatón, amelyet Kelemen Hunor szövetségi elnök tartott az RMDSZ Szatmár megyei jelöltjeivel közösen.
Vasárnap kora délután a Megyei Választási Irodában iktatta az RMDSZ Szatmár Megyei Szervezete a jelölési dossziékat. Mind a szenátusi, mind a képviselői lista teljes, hiszen az egyiken négy, a másik listán hét jelölt szerepel. A jelöltek mellett az eseményen részt vett Pataki Csaba, az RMDSZ megyei szervezetének elnöke, valamint Kereskényi Gábor, az RMDSZ Szatmárnémeti Szervezetének elnöke is.
Csűry István püspök megmutatta: van más út is. Igen, a folytonos viszálykeltésen kívül, van másfajta egyházi és világi szolgálat. Lehet úgy egyházat, közösséget vezetni, hogy a békesség ne csak automatizált köszöntés legyen, hanem a mindennap elvégzett munkánk, gyakorlatba ültetett gondolataink eredménye.
„Szatmárnémeti fejlődése megrekedt az utóbbi négy évben, nem történt látványos előrehaladás, amely a város polgárai számára változást jelentett volna, ami biztonságot és kiszámíthatóságot hozott volna. Ez nagyrészt a jelenlegi polgármesternek tulajdonítható, akinek szemmel látható tehetetlenségét és eredménytelenségét a megyei tanács elnöke is felerősítette saját eredménytelenségével. Mindaz, amit ma Szatmárnémetiben tapasztalhatunk, az a két vezető közös műve, közös alkotása” – hangsúlyozta Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, aki Kereskényi Gábor szatmárnémeti polgármesterjelölt és Pataki Csaba, Szatmár megyei tanácselnökjelölt támogatására érkezett Szatmárnémetibe, a későbbiekben pedig a megye polgármestereivel is munkamegbeszélést tart Szatmárhegyen.
Szatmárnémetiben egy váltó hangulat van, és ez nemcsak a magyarok körében érhető tetten.
Segítheti az egyfordulós választás a magyar polgármesterjelölt győzelmét Szatmárnémetiben. A városnak annak ellenére magyar polgármestere lehet, hogy a magyar lakosság 39% körüli arányt ér el. Szatmárnémeti kiemelten fontos az RMDSZ számára is, ezt bizonyítja az is, hogy a szövetség itt indította a kampányát. Kereskényi Gábor az RMDSZ polgármesterjelöltjeként pályázza meg a tisztséget, amelyet ezelőtt négy évvel az USL felhajtóereje miatt Dorel Coica nyert el Ilyés Gyula volt polgármester ellenében. Kereskényit a Szatmárnémetiben tapasztalható jelenlegi hangulatról és programjáról kérdeztük.